Kedy sa to majú všetko naučiť?

Autor: Mirka Sláviková | 3.9.2014 o 10:10 | Karma článku: 4,71 | Prečítané:  481x

Posledný deň prázdnin moderátorka v rádiu utešovala deti slovami, že už čoskoro budú mať jesenné prázdniny za nimi zimné a polročné…. Táto jej úvaha ma priviedla k spomienke na rozhovor medzi priateľmi spred letných prázdnin. Jeden z nás sa sťažoval na fakt ako je jeho dieťa v škole preťažované, koľko dostávajú úloh a že on doma supluje výklad učiteľa, ktorý nestíha to množstvo učiva prebrať na hodine.    Naša debata viedla k viacerým záverom a jeden z nich je tu. Počas školského roka na to jednoducho nie je čas.

Školský rok má od 1. septembra do 30. júna  302 dní, z toho je 47 víkendov, čiže nám zostáva 208 pracovných dní.

Štátne sviatky a prázdniny

Väčšina krátkych prázdnin počas školského roka sa prekrýva s niektorým zo štátnych sviatkov alebo dní pracovného pokoja.

Vďaka Dňu Ústavy sa klasický úvodný flákačský deň s jednou vyučovacou hodinou posúva na 2.septembra. Na tej jednej hodine sa deti väčšinou dozvedia iba to, že školský rok začal, aké poplatky majú rodičia uhradiť a čo si majú priniesť na druhý deň do školy. Štandardne sa totiž prvý týždeň-dva kreuje rozvrh hodín. Podnes deň mi je záhadou, prečo sa takáto dôležitá organizačná záležitosť nemôže pripraviť posledný augustový týždeň, kedy už pán/pani riaditeľ/ka vedia, ktorých z učiteľov  majú k dispozícii a ktorý z v júni prepustených nečakal na milodary a našiel si inú prácu.

                                                                                               zostáva 206 pracovných dní

Sedembolestná Panna Mária 15. septembra zostala bez pridaného dňa prázdnin. Konečne sú rozvrhy utrasené, aj všetci učitelia a deti „lastminutkári“ využívajúci posezónne ceny v prímorských destináciách sa už vrátili z dovoleniek. Po tomto dni sa deťom začína skutočný školský rok.

                                                                                                zostáva 205 pracovných dní

Sviatok všetkých svätých v novembri viaže na seba dva dni jesenných prázdnin, ktoré umožňujú rodinám nastúpiť na novodobé putovanie národov z cintorína na cintorín. 

                                                                                                 zostáva 202 pracovných dní

Deň boja za slobodu a demokaciu je osamotený bez podpory prázdnin.

                                                                                                  zostáva 201 pracovných dní

Sláva, prichádzajú vianočné sviatky s balíkom zimných prázdnin1 Počas týchto odpočinkových dní si môžeme po silvestrovskom bujarení pripomenúť aj Deň vzniku Slovenskej republikyZjavenie pána (Traja králi)

                                                                                                   zostáva 188 pracovných dní

Ani sa nenazdáme a naše tri bývalé kraje sa postupne vystriedajú na jednotýždňových jarných prázdninách.

                                                                                                   zostáva 183 pracovných dní

Veľkonočný piatok a Veľkonočný pondelok sa s úspechom spojili s ďalšími doplnkovými prázdninami. Deti tak spolu s rodičmi získajú 4 dni voľna. 

                                                                                                    zostáva 179 pracovných dní

Májové lásky našich ratolestí sa vytešia z dvoch  sviatkov: Sviatok práceDeň víťazstva nad fašizmom.

                                                                                                    zostáva 177 pracovných dní

Voľby

Minulý školský rok nám doprial hneď dvakrát príležitosť na  skrátené vyučovanie v piatok s tým, že aj počas tých dvoch hodín, kedy sa deti akože učili premiestňujú lavice a pripravujú triedy pre svojich rodičov – voličov. Tento školský rok nás čakajú komunálne voľby.

                                                                                                    zostáva 175 pracovných dní

Riaditeľské voľno

Každý pán riaditeľ má k dispozícii dva dni, ktoré môže použiť  v krízových situáciách a uzatvoriť školu. Ak niektorý zo sviatkov pripadne na utorok alebo štvrtok, použije časť riaditeľov tohto žolíka na vyplnenie diery k víkendu.  S vedomím, že veľa rodičov si urobí voľno tak či tak a triedy budú poloprázdne.

                                                                                                    zostáva 173 pracovných dní

Škola v prírode

Prvý stupeň sa väčšinou teší na týždeň v lone našej matky prírody. Niektoré deti si tento dodatočný oddych počas školského roka vychutnávajú dokonca pri mori. Mimoriadne oceňujem  iniciatívu učiteľov, ktorí zorganizujú takýto pobyt pre deti. Nie každý rodič má totiž tú možnosť dopriať dieťaťu počas prázdnin more. A tak relatívne „lacná“ škola v prírode je možnosťou ako to aspoň dieťaťu vynahradiť. Napriek tomu si myslím, že by naše deti mali v rámci školy v prírode spoznávať naše krásne Slovensko. Pri praktickom štúdiu zemepisu, dejepisu a prírodovedy  urobia súčasne veľkú službu na podporu nášho cestovného ruchu.

Druhý stupeň tiež nie je ukrátený o „ulieváreň“. Vychutnať si ju môžu vo forme lyžiarskeho výcviku  rovnako počas jedného týždňa.

                                                                                                    zostáva 168 pracovných dní

Exkurzie

Keramické dielne, výchovný koncert, návšteva policajtov a hasičov, dopravné ihrisko... Samozrejme, že sa deti na týchto akciách veľa naučia. Som prvým zástancom školy hrou a alternatívnych metód. Pri našom vzdelávacom systéme je to však za cenu pridávania úloh z vymeškaných hodín.

                                                                                                    zostáva 165  pracovných dní

Ostatné

Mikuláš, karneval, majáles alebo juniáles, štrajk učiteľov, odstávka vody, konferencie, choroba učiteľa, chrípkové prázdniny... Pri malom prieskume medzi školákmi kolegov sa toho nazbieralo neúrekom. V priemere sa takto „stratia“ asi 3 vyučovacie dni za tých 10 mesiacov.

                                                                                                    zostáva 162 pracovných dní

Záver školského roka

A na záver Záver.Termín klasifikačnej konferencie sa v ostatných rokoch ustálil na 20.6. Tento termín znamená pre deti skutočný koniec školského roka a tým sa nám konečný stav školských pracovných dní skráti o ďalších cca. 7 dní.

                                                                                                     zostáva 155 pracovných dní

Nuž, ani sa učiteľom nečudujem, že do tých 155 dní skutočnej výuky nevedia vtesnať všetko, čo obsahujú osnovy a dokonca prebrané učivo precvičovať, aby si ho deti skutočne osvojili. Takže nezostáva iné, len aby deti (alebo ich rodičia) dostávali úlohy a doma miesto oddychu dobiehali zameškané. Veď ako sa zdá, majú počas školského roka dostatok času na oddych.

P.S.: A to ste mali celý rok dieťa zdravé a nemuseli ste dobiehať vymeškané učivo. Lebo ako zákon schválnosti káže, chorobu si dieťa nevyberie vo vyššie spomínaných termínoch, keď sa v škole neučí, ale práve v jeden z tých 155 dní, ktoré na výuku zostávajú.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?