Aká bola Vínna cesta 2013?

Autor: Mirka Sláviková | 1.12.2013 o 19:27 | (upravené 2.12.2013 o 9:17) Karma článku: 7,70 | Prečítané:  833x

Už piaty rok v rade  chodíme na skvelú akciu, ktorú pripravuje Združenie Malokarpatská vínna cesta. A už tretí rok v rade sa jej s nadšením zúčastňuje aj partia znalcov vína z Moravy.  Každý rok v septembri kúpim lístky, lebo do dvoch týždňov sú vypredané. Tento rok vraj 7000ks a to sa akcia koná každoročne až najbližší víkend k 17. novembru. Tento rok bolo otvorených 161 pivníc od Devína po Trnavu. A to, že na Slovensku vieme robiť dobré víno potvrdzuje aj fakt, že v pivniciach počujete pochvalné vyjadrenia v češtine, nemčine i angličtine. A aký bol tento ročník?

Jedným slovom úžasný!

Hodnotenie kvality vín prenechávam odborníkom. Moja veľká chvála patrí organizátorom a samozrejme všetkým malým i väčším vinárom za ich príprau a pohostinnosť.

Pre tých, ktorí ešte na Vínnej ceste neboli, iba stručne:

  • Počas dvoch dní sú otvorené vinárske pivnice v Malokarpatskom regióne, ktoré bežne bez archiv4.jpgohlásenia nemôžete navštíviť. Môžete ochutnať mladé ale i staršie vína.
  • V cene lístka 40Eur sú za 20Eur kupóny na nákup Vami vybraných vín v ktorejkoľvek pivnici. (Z mojich skúseností viem, že sa vždy minú a v priemere nechajú pútnici za víno počas akcie ca. 50Eur)
  • K tomu dostanete pohár na ochutnávku. Tento rok sa mimoriadne vydarili.
  • Prehľadne a výborne graficky spracovaný vínny pass so zoznamom otvorených pivníc a ich krátkym predstavením a priestorom na Vaše poznámky k tej ktorej pivnici.
  • K tomu mapa rovnako so zonamom pivníc.Kam na vínnu cestu?
  • Praktická taštička na krk (niektorí jej hovoria grcacia), ktorej skutočný účel je na uloženie vínneho pasu, aby ste ho nemuseli hľadať po vreckách a na pohárik. Veľké plus organizátorom zato, že používajú rozum. Tento rok dali taštičky vyrobiť hlbšie, aby z nich poháriky nevypadávali.
  • Plus ako bonus dostanete reflexnú pásku na ruku - veľmi praktická vec pri presunoch medzi pivnicami. Tento rok ako darček sme dostali alkohol testery. Opäť chválim organizátorov. Pri rozdávaní krabičie s testermi našim kolegom z Moravy na mňa divne pozerali, lebo si mysleli, že im dávam prezervatívy.
  • Nuž a nakoniec utierku na okuliare. Opäť veľmi praktické pomôcka pri pre nás okuliarnikov pri prechádzaní  z chladnej ulice do vyhriatych autobusov.
  • No a samozrejme neobmedzená ochutnávka v jednotlivých pivniciach.

Celkom slušná výbava v cene vstupenky.

Keďže nepatrím k vinárom a už vôbec si netrúfam hodnotiť  kvalitu zlatistého moku, robím na akciách pre našich priateľov organizátora, sprievodcu a dokumentaristu.

Ako stavara ma teší vidieť ako sú s vkusom urobené historické pivničky ako najstaršia Fugerov dom v Častej alebo Farská pivnica na Devíne, či moderná architektúra Elesko s pohľadovým betónom,sklom a hrou svetiel v archíve. archiv_fuger.jpg

Ako obchodníka a konzultanta ma zaujíma ako marketingovo zvládli túto skvelú príležitosť jednotlivé pivnice.

Ako človeka ma fascinuje celá atmosféra.

Nepamätám si, že by sme za tých päť rokov stretli na ceste návštevníka, ktorý by bol "ožratý". (Možno sme ho iba nevideli v tej tme) Skôr si myslím, že sem chodia skutočne návštevníci, ktorí si vínko vážia a tiež sa nechávajú unášať tou nádhernou amosférou.

Pamätníci tvrdia, že v prvých ročníkoch jazdila medzi pivnicami kyvadlová doprava. To skutočne chvíľami chýba. Zato si prídu počas akcie na svoje taxikári a dopravné spoločnosti, ktoré prevážajú celé partie ochutnávkychtivých fajnšmekrov.

archiv2.jpgPopri víne sa sprezentujú aj kultúrne pamiatky ako napríklad na Červenom kameni alebo Smoleniciach.

Už tradične sa popri víne v niektorých pivniciach prezentujú domáci výrobcovia syrov, údenín a tento rok som s prekvapením narazila na ručne robenú čokoládu a dokonca med s rôznymi príchuťami (škorica, kakao, zázvor a chilli!)

Nehodnotím pivnice ani jednotlivé vína. Hodnotím akciu na veľkú jednotku. AK Vám je dlho čakať do budúcoročného novembra, pivnice sú na dva dni otvorené aj na Urbana, v máji. Určite sa to oplatí.

Je to skvelá príležitosť ako v nádhernej atmosfére spropagovať náš región. devinribezlak.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?