Ako stavať dom a neprísť o gate? II

Autor: Mirka Sláviková | 31.7.2013 o 11:15 | Karma článku: 9,70 | Prečítané:  2526x

V prvom článku na tému stavby domu som sa dotkla všeobecných zásad, ktoré by mal stavebník dodržať, aby minimalizoval zbytočné náklady. Tentokrát chcem ukázať na chyby, ktorých sa dopúšťajú napriek radám mnohí svojpomocní stavebníci pri murovaní. Dva konkrétne príklady.

Tento stavebník má na svojej stavbe vybrané tie najkvalitnejšie materiály. Denne si dohliada na to, ako stavba napreduje.

Na murovanie si objednal brúsenú tehlu WB Profi, čiže materiál určený na lepenie tmelom alebo tenkovrsvovou maltou, ktorá sa nanáša na styky jednotlivých radov špeciálnym valčekom. Pri týchto majstroch, ktorí v živote nemurovali z brúsenej tehly však zbytočne vyhodil 20% ceny za tehlu. To je rozdiel medzi brúsenou a  klasickou tehlou, ktorá by mu na tento spôsob urovania bola úplne postačovala. V absolútnych číslach to pri tomto konkrétnom dome je ca. 900Eur.

brusenatehla.jpg

V druhom prípade investor dal na "odporúčania" majstra murára, ktorý bol vraj 15 rokov v Nemecku, takže vie ako sa "vonku" robí. Podľa jeho tvrdení: "je blbosť murovať z brúsenej tehly, lebo tam potom nevznikne medzera, tvorená maltovým lôžkom, kde by sa pri omietaní mohla zachytiť malta." Investor - stavebník profesne z úplne iného odboru samozrejme dôveroval tak skúsenému odborníkovi, ktorý mu vymuroval dom takto:

vraj majster murár.jpg

Aj pomocní robotníci z Ukrajiny by to vymurovali lepšie. Asi preto, že skutočne robili "vonku". Stavebník teraz omietky celkom slušne preplatí, lebo tieto pri naťahovaní budú zapĺňať prázdny priestor v škárach a tak sa zvýši ich spotreba. Nehovoriac o dodatočnom vyrovnávaní zle vymurovaného povrchu práve omietkou.

Stále platí: "Vezmite si na stavbu  spoľahlivý stavebný dozor  a pozrite si referencie firiem alebo živnostníkov, ktorých ste si vybrali!" Určite ušetríte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?