Kam kráčaš slovenské stavebníctvo? I

Autor: Mirka Sláviková | 28.5.2013 o 11:45 | Karma článku: 4,47 | Prečítané:  569x

Od r.2007-2008 kedy stavebníctvo nielen u nás, ale takmer  v celej Európe zaznamenávalo najväčší boom,  sa jeho výkonnosť v rámci národného hospodárstva neustále znižuje. Boli tu optimistické predpovede v roku 2010 o tom, že budúci rok už bude lepšie a potom opäť budúci rok a opäť a opäť. Po nekonečnej zime v tomto roku, ktorá ovplyvnila všetky sféry hospodárstva  som ako stavbárka očakávala ako sa bude vyvíjať situácia v našom odbore na jar.  Konštatujem, že zatiaľ sa žiadne prekvapenie nekonalo. Naša prestížna výstava Coneco, ktorá z roka na rok stráca svoj lesk  sa stala provinčnou prezentáciou hŕstky optimistov a zúfalcov, ktorí svojou účasťou na veľtrhu prezentovali posledný záchvev zdochýnajúceho koňa. Za 1,5 hodiny(pred 10timi rokmi mi nestačil celý deň)  som mala tempom slimáka prejdené všetky (3)haly a až na malé výnimky v podobe  ponuky infrakúrenia alebo elegantného moderného zasklenia zimných záhrad ma nezaujalo nič. Zopár sprievodných akcií, kde si zainteresovaní odrapkali svoje teórie, ale nič, čo by veci pohlo kus vpred. Aby som sama vedela, ktorým smerom zamerať svoje aktivity, pustila som sa do vlastného prieskumu.

graf1.jpggraf2.jpg

Základné údaje som čerpala zo ŠÚ a NBS.

Grafy populačného vývoja za 20rokov sú nekompromisné. Vychádzajúc z ich porovnania mi pre budúcnosť nášho stavebníctva vychádza nasledovné

  1. O ďalších 15 - 20 rokov tu budeme mať populáciu v produktívnom veku, ktorá je o 40% menšia ako dnešná generácia 25-40 ročných!!!
  2. Populačný boom z 80tych rokov, čiže dnešní  tridsiatnici, dosiahne  preddôchodkový  vek.

V prvom prípade nastane stav, že dopyt po bývaní kúpyschopného obyvateľstva bude menší práve o tých 40% zníženej pôrodnosti. V stave, keď už v súčasnosti máme nadbytok bytov ( i keď v neprijateľnej cenovej hladine) a stúpa dopyt po malometrážnych je na zváženie, čo stavať a či vôbec stavať nové byty.

Realitný trh tiež odporúča - perspektívu majú malometrážne nízkoenergetické bytovky a bungalovy na okrajoch miest, alebo satelitoch väčších miest (Bratislava, Košice, Žilina, Trenčín alebo súmestie Banaská Bystriva – Zvolen).

Mnohí starostovia tento trend zachytili a už postavili nájomné byty s využitím Fondu na podporu a rozvoj bývania. Vďaka novej legislatíve majú možnosť využiť Fond už aj súkromné spoločnosti.

Z druhého bodu zas vyplýva, že o 15-20 rokov tu budeme mať babyboom 80tych rokov vo veku, kedy by sa ich deti, chceli osamostatniť a rodičia zostávajú v bytoch, ktoré sú im zbytočne veľké. Čiže  s požiadavkou na domovy sociálnych služieb. Alebo opäť malometrážne nízkoenergetické bytovky a bungalovy s bezbariérovým prístupom.

Novostavby

Čo však s nadbytkom bytov postavených v čase boomu za vysoké ceny materiálov a prác? Keďže sa ich značná časť nepredala, ich zriaďovacia cena sa pre investora stále zvyšuje (prevádzkové náklady, úroky z pôžičiek, neustála podpora predaja, vysoké platy manažérov...). Ak si niekto myslí, že z prehnane vysokých predajných cien majú developeri ešte veľký priestor na znižovanie, je na omyle. Pôvodne kalkulovanú vysokú obchodnú maržu v čase najväčšieho boomu zhltli predražené ceny stavebných materiálov a prác. V r.2008, keď sa na dodávku tehly alebo tepelnej izolácie čakalo aj 3 mesiace, výrobcovia stavebných materiálov zvyšovali ceny aj 4x do roka. To sa bezpodmienečne premietlo aj do zvýšených investičných nákladov. Obdobne to bolo s dodávkou stavebných prác.

Možno sa jedného dňa dočkáme a banky, ktorým dôjde trpezlivosť začnú predávať investície skrachovaných developerských spoločností za „normálne" ceny. Ale na to by som sa veľmi nespoliehala.

Takže nečakajme, na tieto obludy a začnime stavať to, čo si trh pýta – nízkoenergetické, malometrážne, variabilné 1-2 izbové byty najlepšie v nízkopodlažných objektoch s terasami a lodžiami, miesto balkónov s možnosťou vlastného vykurovania a najlepšie bezbariérové.

Druhá možnosť je výstavba komunitných centier s kompletnou infraštruktúrou a samostatným bývaním v radových prízemných domoch alebo bungalovoch s menším pozemkom.

Rekonštrukcie

Ďalší segment stavebníctva na ktorý je treba sa na základe uvedených grafov zamerať, sú rekonštrukcie.

Na jednej strane sú to rekonštrukcie našich panelákov, ale i starých tehlových domov. Už je vidno, že rekonštrukcie čiastočne, v rámci možností jednotlivých spoločenstiev vlastníkov bežia a naše sídliská sa menia. Zateplené farebné paneláky ale pýtajú stále nové a nové investície. Fond obnovy nestačia na kompletnú rekonštrukciu, tak sa tieto rozdeľujú do jednotlivých etáp, podľa finančných možností obyvateľov. Fasády, okná, rozvody, merače...

Na druhej strane sú to rekonštrukcie rodinných domov. Rozumní investori skupujú už dnes staré domy na dedinách alebo v okrajových častiach miest a rekonštuujú ich na istý štandard, alebo rovno podľa požiadaviek budúceho majiteľa.

Ale i majitelia rodinných domov, ktoré postavili začiatkom 21. storočia sa napriek ich vtedajšej snahe postaviť dom a do konca života sa už o nič nestarať, nevyhnú rekonštrukciám v najbližších 10tich rokoch. Vývoj vo svete technológií, neustály nárast cien energií... majú za následok výmenu okien, kúrenia, rozvodov, kúpeľní...

Takže pre zaslepencov z radov stavbárov, ktorí sa stále sťažujú na nejakú krízu a nedostatk práce pripomínam, že tí, čo tieto trendy pochopili sú už ďaleko vpredu. Nečakajú a nebijú sa o štátne zákazky. Špecializujú sa na nové technológie. A hlavne používajú tú okrasu, ktorú nosíme na krku aj na rozmýšľanie - nekľajú na krízu a majú dosť práce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?