Ako stavať dom a neprísť o gate?

Autor: Mirka Sláviková | 7.3.2013 o 10:48 | (upravené 8.3.2013 o 10:55) Karma článku: 11,52 | Prečítané:  11637x

Po dlhom sedení nad projektom, riešením financovania , vybavovaní stavebného povolenia a hypotéky máme dostatok elánu a púšťame  sa do stavby. Po pár týždňoch a ďalšom prekonávaní prekážok vo forme nespoľahlivých robotníkov, vrtochov počasia a pokazených mechanizmov sa nadšenie postupne stráca. Zrazu pri pohľade na náš finančný limit zisťujeme, že  nám konto akosi zoštíhlelo a začneme hľadať, kde sa stala chyba.

Plány

Oteplilo sa. Vrabce  začali čvirikať a včely vylietať z úľov. Onedlho  začne stavebná sezóna a niektorí šťastnejší a šikovnejší si začnú trieť dlane a tešiť sa, kedy vyrazia do plnenia si svojho sna o vlastnom dome.

Aj Google Trendy potvrdzuje, že sa ľudia prebrali a v ostatnom týždni vyrovnávajú  rekordy vo vyhľadávaní spojenia "projekt domu" a  „stavba domu".

 

Po dlhom sedení nad projektom, riešením financovania , vybavovaní stavebného povolenia a hypotéky máme dostatok elánu a púšťame  sa do stavby. Po pár týždňoch a ďalšom prekonávaní prekážok vo forme nespoľahlivých robotníkov, vrtochov počasia a pokazených mechanizmov sa nadšenie postupne stráca. Zrazu pri pohľade na náš finančný limit zisťujeme, že  nám konto akosi zoštíhlelo a začneme hľadať, kde sa stala chyba.

Aká je skutočnosť

Podľa mojich 20 ročných skúseností je to tak, že 90% staviteľov rodinných domov svoju investíciu neodhadne (vrátane nás ako stavbárov). Keď už sa rozhodujeme že postavíme dom, mali by sme si dobre skalkulovať, do čoho ideme. Skutočné náklady sú omnoho vyššie ako Vám vykalkuloval projektant, alebo ste mali uvedené v rozpočte katalógového domu.

Väčšina laikov, ktorí sa púšťajú do stavby majú pred očami iba vysnívanú vlastnú strechu nad hlavou, záhradku, bazénik...

Často sa nechajú  zlákať pútavými letákmi developerov, ktorí ponúkajú domy na kľúč, či garanciami kamaráta zo stavebnín, že im dodá materiál v nákupných cenách od výrobcu, či „bez  dépéháčky".  A ani zábavné bilboardy výrobcov stavebných materiálov Vás nenechávajú na pochybách, že teraz kúpite materiál za polovičné ceny.

Prečo je potom cena Vášho domu na kľúč, kde ste mali „garantovanú cenu" zrazu o 20% vyššia? Prečo Vám už nevyšlo na zateplenie a Váš dom zostane aj dve sezóny po nasťahovaní „holý"?

Na začiatku stavby si myslíme: „Keď už bude stavba pod strechou, pôjde to z kopca!"

Chyba lávky.

Častokrát sú pre staviteľov prekvapením tzv. dokončovačky. Prídu na rad kúpeľne, kuchyňa, dlažba, podlahy...

A otázky: „ Čo?! To až tak veľa stojí vaňa? A sprchovací kút? Veď stále mali nejaké akcie!"

Až keď sa prebudíme z eufórie, že máme dom pod strechou a tým sme za vodou  nastanú problémy. Na začiatku sme vnímali, že na kachličky a batérie sú stále niekde nejaké akcie, to sa dá lacno kúpiť. Ale keď príde na lámanie chleba, chce mať každý kuchyňu alebo kúpeľňu  zariadenú tým najlepším a najkrajším. Podľa hesla: „Veď sa na to budem celý život pozerať, tak nech je to pekné a nech to niečo vydrží!"  A tak zrazu zistíte, že rozpočet na dokončovačky ste prekročili nie o 10 ani 20 percent, ale dvoj až trojnásobne.

Príde na rad vybavovanie ďalšej pôžičky, predaj bytu, ktorý ste chceli prenajímať, aby splácal hypotéku a rozčarovanie je na svete.

Úspešní ľudia pochopili, že všetko už bolo vymyslené. Nezáviďme im, učme sa od tých, čo sa buď popálili, alebo boli úspešní.

Verím, že pri financovaní  Vám viac ako poradca v stavebnej sporiteľni pomôže zopár pravidiel, ktoré odporúčajú stavitelia, ktorí si už týmto očistcom prešli.

Dodržiavanie týchto pravidiel funguje rovnako ako dodržiavanie pravidiel pri chudnutí. Ak porušíme zásady, nebude to mrzieť nikoho iného iba Vás. Ale v tomto prípade pri nedodržiavaní pravidiel nebudete uvoľňovať opasok, naopak, budete si ho musieť pritiahnuť. Priberať bude banka, ktorej ste prihrali ďalšie svoje peniažky.

Pravidlá úspešného staviteľa

1.       Na začiatku si položkovite prejdite celý rozpočet. Mnoho katalógových projektov  opomenulo v rozpočte maličkosť - elektriku, alebo necháva na Vás akou hrúbkou izolácie budete zatepľovať.

2.       Nikdy sa nepúšťajte do stavby iba na základe odhadu projektanta, že m2 bude stáť XEur. Každá položka v rozpočte musí mať svoju cenu.

3.       Každú položku si  vygúglite a zistite aktuálne  ceny výrobcov. Nie ceny v internetových obchodoch! Tie bývajú často zavádzajúce.

4.       Nezabúdajte na povrchy - podlahy, obklady! Tvoria v konečnom súčte podstatnú položku! Hlavne, keď si miesto pôvodne v projekte plánovaného laminátu chcete dať drevenú podlahu, alebo dlažbu za 65Eur/m2!

5.       Dajte si ešte pred začatím stavby naceniť okná a dvere dvom dodávateľom. Zistite si takto cenu a tej sa držte! Aj keď realizácia bude až o rok a pol.

6.       Dodávku materiálu nechávajte na stavebnú firmu iba v prípade, že ich kalkulovná cena je rovnaká alebo nižšia ako tá, s ktorou ste rátali v rozpočte.

7.       Trvajte na tom materiále a maximálne v tej cene, s akou ste kalkulovali v rozpočte.

8.       Dbajte na to, aby v cene dodávky materiálu bola zahrnutá i jej doprava a manipulácia - nakládka a vykládka.

9.       Ak sa dáte zlákať neodolateľnou ponukou sezónnych zliav, dobre si preverte, čo sa za zľavou skrýva. Či Vám neponúkli tovar, ktorý už dva roky leží na sklade, prípadne pod šírim nebom. Škody z takéhoto materiálu by mohli ďaleko prekročiť sumu, ktorú ste „ušetrili" zľavou.

10.   Pozor na uvádzacie zľavy noviniek! Ak to nie je absolútne prevratná technická novinka, ktorá Vám dokázateľne v budúcnosti ušetrí napr. prevádzkové náklady, tak ide pravdepodobne iba o marketingový ťah.

11.   Investujte do stavebného dozoru.  Nemajte ho iba na papieri pre účely stavebného povolenia. Je to investícia na nezaplatenie! On bude zodpovedať za všetky chyby na stavbe.  Ochráni Vaše investície a ušetrí Vám nervy.

12.   So stavebnou firmou si dohodnite pevné ceny. Je na stavebnom dozorovi, aby dohliadol na dodávateľa, ktorý by chcel šetriť na nesprávnom mieste (dodá menej kvalitný materiál,...).

13.   Využívajte iba osvedčené firmy. V čo najväčšej miere obmedzte svojpomocné stavanie. Ak nie ste  remeselník, ktorý si vie veľa vecí spraviť sám, nič neušetríte výpomocou rodiny a kamarátov. Musíte sa postarať o kompletný servis okolo nich, zabezpečiť náradie, stroje... A odborný výkon takejto výpomoci si zvykne vyžiadť dodatočné opravy, ktoré stoja čo? Peniaze!

14.   Stavbu si rozdeľte na niekoľko celkov a zadávajte práce profesistom: strechári, kominári, vodári, kurenári, sádrokartonisti... Žiadna zo stavebných  firiem totiž nedisponuje všetkými profesiami. Väčšinu dodávok  odborných prác realizujú cez iné subdodávky.  Aby ste nedopadli takto:

15.   Nepripustite, aby sa ktorákoľvek položka Vášho rozpočtu predražila. Nech by bol dôvod akokoľvek sladký a chutný.

Prajem veľa trpezlivosti a šťastia. Verím, že sa Vám všetko podarí a budete spokojne bývať vo Vašom vysnívanom dome!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí (minúta po minúte)

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

SVET

Ľudia utekali v panike. Ako vyzerala situácia v Barcelone (fotogaléria)

Polícia potvrdila, že išlo o teroristický útok.


Už ste čítali?